Okulistyka Weterynaryjna Marcin Lew

+48 606 917188, +48 515 147 177, Olsztyn, ul. Martyniaka 8 (wejście od ul. Wawrzyczka) okulistyka.lew@gmail.com

  • pl
  • en
Menu

Wrzód rogówki u psa

Objawy, leczenie

Wrzód rogówki u psa – objawy, leczenie


Oczy to bardzo delikatny narząd. Kiedy zauważymy u naszego czworonoga niepokojące objawy mogące wskazywać na chorobę oczu, należy jak najszybciej zabrać go do weterynarza. Zbagatelizowane choroby oczu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia, a nawet życia psa. Jedną z najczęściej spotykanych chorób oczu u psa i kota jest wrzód rogówki. Nieprawidłowa, lub niepełna diagnostyka oczu w tym zakresie skutkuje błędną kwalifikacją w zakresie typu owrzodzenia rogówki, a to prowadzi do podjęcia przewlekłego i nieskutecznego leczenia.

Co to jest wrzód rogówki?

Rogówka to przednia, przejrzysta część oka. Składa się z 6 warstw: nabłonka przedniego, blaszki granicznej przedniej (tzw. błony Bowmana), istoty właściwej, warstwy Duy, blaszki granicznej tylnej (tzw. błony Descemeta), oraz leżącego po stronie wewnętrznej śródbłonka.

Wrzód rogówki to ubytek ciągłości jej tkanek, wtórny do procesów zapalnych o różnej etiologii. W zależności od głębokości wyróżnia się kilka rodzajów wrzodu rogówki, wymagających całkowicie różnych metod leczenia.

  • nadżerka rogówki, lub erozja – to ubytek rogówki w obrębie jej nabłonka przedniego;
  • wrzód powierzchowny – obejmuje ubytki w zakresie nabłonka przedniego rogówki sięgające przynajmniej do blaszki granicznej przedniej;
  • wrzód „boksera” – samoistne przewlekłe uszkodzenie i ubytki nabłonka rogówki, na skutek zaniku hemidesmosomów, powodujący nieprawidłowe przyleganie jego komórek do błony podstawnej;
  • wrzód głęboki – występuje gdy ubytki rogówki przekraczają blaszkę graniczną przednią, obejmując przestrzeń istoty właściwej, lub jeszcze głębiej;
  • przepuklina rogówki, tzw. przepuklina Descemeta – występuje, gdy uszkodzenie rogówki obejmuje ponad 90% jej grubości, sięgając do poziomu blaszki granicznej tylnej, gdzie ciśnienie śródoczne powoduje jej uwypuklenie. Jest to stan alarmowy, grożący powstaniem przetoki i wypłynięciem oka.

 

Na owrzodzenie rogówki w sposób szczególny narażone są psy i koty ras brachycefalicznych, tzn. posiadające spłaszczone pyski i płytko osadzone oczy, np. Buldożek francuski, Shih-Tzu, Mops, Pekińczyk, Cavalier King Charles Spaniel, Bokser oraz kot perski lub kot himalajski.

Przyczyny wrzodu rogówki

Przyczyn występowania tego schorzenia jest wiele. Wielokrotnie owrzodzenie rogówki jest następstwem nieprawidłowej pielęgnacji oczu, bagatelizowania procesów zapalnych, wypływów z worka spojówkowego, drobnych urazów i otarć oczu oraz nieprawidłowego, lub przewlekłego leczenia. Wśród częstych przyczyn owrzodzenia rogówki wymienia się:

  • uraz zewnętrzny w postaci zadrapania, zakłucia, otarcia, lub stłuczenia;
  • obecność ciała obcego w oku;
  • poparzenie termiczne, lub chemiczne;
  • nieprawidłowości w budowie i wzroście rzęs;
  • nieprawidłowości w składzie, lub ilości wydzielanych łez;
  • zakażenia wirusowe, bakteryjne, grzybicze, lub mykoplazmatyczne;
  • choroby immunologiczne w tym tzw. keratoconjunctivitis sicca – KCS, czyli suche zapalenie rogówki i worka spojówkowego;
  • wady dziedziczne oczu i powiek jak ektropium, czyli wywijanie się powiek na zewnątrz;
  • entropium – dziedzina wada powiek, polegająca na podwijaniu się powiek do wewnątrz;
  • wady dziedziczne oczu i powiek prowadzące do tzw. syndromu keratopatii ekspozycyjnej: jak egzoftalmia – czyli wytrzeszcz gałek ocznych, lagophthalmos – czyli niedomykalność powiek, macroblepharon – czyli zbyt długa szpara powiekowa;

Objawy wrzodu rogówki u psa

Wrzód rogówki u psa to bardzo bolesna i uciążliwa dolegliwość. Zazwyczaj powoduje ona zaczerwienie oka. Można zaobserwować u psa silne mrużenie oka i tarcie go łapami bądź ocieranie się okiem o posłanie lub inne przedmioty.

Leczenie wrzodu rogówki u psa

Sposób leczenia owrzodzenia rogówki zależny jest od stanu zaawansowania choroby, długości jej trwania i przyczyn. W części przypadków skuteczne jest leczenie farmakologiczne, polegające najczęściej na podawaniu do oka odpowiednich leków w postaci kropli lub żeli. W cięższych przypadkach stosuje się leczenie chirurgiczne.

Oczy to jeden z najważniejszych narządów zarówno dla człowieka jak i dla psa. Bądźmy więc wyczuleni na wszelkie objawy chorób oczu u naszego pupila i starajmy się mu pomóc.