Okulistyka Weterynaryjna Marcin Lew

+48 606 917188, +48 515 147 177, Olsztyn, ul. Martyniaka 8 (wejście od ul. Wawrzyczka) okulistyka.lew@gmail.com

  • pl
  • en
Menu

Grudkowe zapalenie trzeciej powieki u psa

Przyczyny, objawy, leczenie

Grudkowe zapalenie trzeciej powieki u psa – przyczyny, objawy, leczenie


Trzecia powieka u psa to fałd błony śluzowej w przyśrodkowym kącie oka, której głównym zadaniem jest ochrona i nawilżanie oka. Dzięki tzw. chrząstce T, trzecia powieka zachowuje sztywność umożliwiającą jej rozprowadzanie łez po powierzchni rogówki. W jej wnętrzu mieści się u psa i kota dodatkowy gruczoł łzowy, wzbogacający frakcję wodnistą filmu łzowego.

Co to jest grudkowe zapalenie trzeciej powieki u psa?

Wbrew utartym opiniom nie jest to odrębna choroba, lecz poważny objaw przewlekłego stanu zapalnego worka spojówkowego, prowadzący do przerostu i często zwłóknienia grudek chłonnych błony śluzowej.

Jak objawia się grudkowe zapalenie trzeciej powieki u psa?

To co najbardziej martwi właścicieli psów, to obrzęk i przekrwienie trzeciej powieki, prowadzące do jej powiększenia i wysunięcia na „środek” oka. Najczęściej ma postać różowej, lub czerwonej błony pokrywającej nierzadko znaczną część powierzchni rogówki oka. Objawami towarzyszącymi są zwykle łzawienie i przymrużenie powiek. Powierzchnia zewnętrzna trzeciej powieki w przebiegu jej grudkowego zapalenia jest zwykle gładka podczas gdy jej powierzchnia wewnętrzna jest szorstka i chropowata (przypominająca owoc maliny). Częstym powikłaniem jest wypływ śluzowy, lub ropny z oka oraz światłowstręt. W większości przypadków grudkowe zapalenie trzeciej powieki występuje u szczeniąt przed okresem dojrzewania. Do ras psów szczególnie predysponowanych należą: Buldog francuski, Buldog angielski, Cocker Spaniel, Mastif, Mops, Chihuahua, Pekińczyk, Bernardyn, Bokser, Cane Corso, inne.

Dlaczego psy chorują na grudkowe zapalenie trzeciej powieki?

Najczęściej grudkowe zapalenie trzeciej powieki u psa jest skutkiem, niezauważonych i nie leczonych infekcji zapalnych worka spojówkowego. Stany zapalne przechodzą w formę przewlekłą i wytwórczą, co oznacza osłabienie charakterystycznych objawów klinicznych i następowy przerost tkanki limfatycznej w postaci zaczerwienionych i twardych grudek. Początkowo występują one pojedynczo jedynie na powierzchni wewnętrznej trzeciej powieki, lecz z czasem pojawiają się w formie masywnych skupisk oraz na powierzchni zewnętrznej trzeciej powieki i całym worku spojówkowym. W zaawansowanej formie wywierają przewlekły ucisk na rogówkę doprowadzając do nawrotu ostrej infekcji.

Trzecia powieka u psa – leczenie chirurgiczne

Do tej pory istnieją trzy metody leczenia przewlekłego grudkowego zapalenia trzeciej powieki u psa i wszystkie związane są z interwencją chirurgiczną. Najstarszą i nieco inwazyjną metodą jest kriochirurgia, czyli wymrażanie grudek ciekłym azotem. Druga metoda polega na usuwaniu mechanicznym grudek i związana jest z śródoperacyjnym krwawieniem i pooperacyjnym obrzękiem worka spojówkowego. Trzecia, stosowana w naszym Centrum metoda to waporyzacja laserowa lub diatermiczna grudek. Jest to metoda nieinwazyjna i polega na wyparowaniu grudek przy pomocy punktowej energii lasera lub aparatu do elektro-diatermii chirurgicznej wyposażonego w mikroelektrodę igłową. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, ale głębokie znieczulenie nie jest wymagane. Czas trwania operacji na jednym oku nie przekracza 10 minut.